Energetikai játszma vérszívóinkkal
– Van egy barátnőm, aki folyton szívja a véremet. Felhív az éjszaka közepén zokogva, és ha nem veszem fel a telefont, hisztizik, hogy sose számíthat rám. Folyton a problémáival traktál, órákig tud nyávogni a lusta, alkoholista férje és az idegbeteg, kizsákmányoló főnöke miatt, állandóan tőlem várja a megoldást minden problémájára. Már nagyon elegem van belőle, mert teljesen leszívja minden energiáimat.
– No és mondd csak, elgondolkoztál már azon, hogy neked miért van szükséged erre?
– De hát épp most mondom, hogy nekem baromira nincs szükségem erre…! Legszívesebben kirohannék a világból, ha előjön a hülyeségeivel. Akármit mondok, mindenre van egy “igen, de” kezdetű válasza, és a leglehetetlenebb időpontokban zaklat a hülyeségeivel.
– Akkor miért jó neked, hogy hallgatod?
– Mondom, hogy nem jó, tegnap is totál lefáradtam tőle. Érted, épp jöttem a tesóméktól, fel voltam töltődve, pörögtem, mint a búgócsiga. Aztán felhívott Matild, persze rejtett számról, hogy biztosan felvegyem, és a nyakamba zúdította a gondjait. És te, csak mondta, mondta, egy órán át, levegőt sem vett közben…
– Valami oka csak van annak, hogy még nem állítottad le, és nem küldted el a francba az állandó hisztijével… Mi hasznod van abból, hogy tűröd?
– Hmmm… hát, igaz, ami igaz, jólesik néha, hogy eljön velem teniszezni vagy elvisz a kocsijával havonta egyszer a Tescóba… de ezek nélkül a dolgok nélkül is tudnék élni… nem, nem ezekért vagyok vele.
– Akkor azért, mert olyan jó barátja vagy? A jó barátunkkal egyszer megosztjuk a problémánkat, meghallgatjuk a tanácsát, és utána nem zaklatjuk naponta kétszer a folyamatos pozitív visszacsatolás reményében, ami kitölti a bennünk tátongó hatalmas űrt. A másik oldalon pedig az, aki harmóniában van önmagával, az “igen, de”-rohamra is tud nemet mondani, határozottan és hangosan, anélkül, hogy egy önző féregnek érezné magát: elvégre amikor TÉNYLEG szükség van rá, akkor valóban jelen van.
– Hát, nem is tudom…
– Még mindig nem tudod, miért tűröd a sirámokkal egybekötött energiacsapolást?
– Nem, nem tudom.
– A nehéz helyzetben lévő embernek sokszor szüksége van valakire, akinek még nála is kilátástalanabb az élete. Azzal, hogy Matild szemében te vagy a pszichológus, az adószakértő, a karrier-tanácsadó, a párkapcsolati terapeuta, a mentős és az orvos, tulajdonképpen saját magadat erősíted, hiszen kicsiben átéled a felsorolt szerepek nyújtotta erőt, legalábbis annak illúzióját. Még kell valaki, aki emlékeztet arra, hogy hálát adj mindazért, ami neked megadatott, elvégre nincs gond a te focirajongó férjeddel, amíg Matild élete párja szembe csöppenti a vodkát a futballhuligánokkal való verekedés után. Most még bizony szükséged van valakire, aki rád szorul, hogy te teljesnek érezd magad.
– Hmmm. Van ebben valami…
– Ez egy egyszerű energetikai játszma, amelyből mindketten profitáltok a magatok szintjén. Addig tart ez az adok-kapok, amíg mindketten rászorultok. Hidd el, amint összeszeded magad, nem lesz többé szükséged Matildra. Melletted és veled a barátnőd vagy megváltozik, vagy eltűnik az életedből – ne aggódj, lesznek új barátaid helyette, és ő is talál magának új csapolni való embert, aki épp az ő “segítségével” érzi majd jobban magát a bőrében. De neked akkor már nem lesz szükséged a panaszokra válaszul szánt okos tanácsok mantrázgatására, hogy hasznos, bölcs, hatékony és teljes embernek érezd magad.
Ez nagyon találó!! Hasonló okfejtésből jöttem rá én is, miért volt jó nekem az ha mások lealáztak és osztottak. Sok mindent megértettem! :)
Fú, ez tökjó! És mennyi ilyen történet van… nekem is volt/van egy ilyen barátnőm… régebben nagyon aktív volt…. szinte szóról szóra úgy történt mint ahogy itt Matild teszi a dógát. Hm. Akkor is éreztem, hogy annyira nem kell, de mégis hagytam. Végülis támogattuk egymást… hülye szó, de így volt. Köszi a bejegyzést! :)
Na nem azért, de én örülnék, ha valaki felhívna az éjszaka közepén, hogy vigasztaljam meg. Igaz, annak nem örülnék, ha ezt gyakran megtenné.